Cimburk se řadí k nejvýznamnějším objektům lucemburské hradní architektury u nás. Dokládá to množství zachovalých architektonických detailů (ostění, arkýřové krakorce, torza hlavních budov atd.), jako i celková berkfritová dispozice hradu. Zakladatel hradu Bernard z Cimburka hledal inspiraci pro své nově zamýšlené sídlo v kulturním prostředí vzdálené Francie. V pozdějších desetiletích byl vzhled a komodita objektu přizpůsobován požadavkům zeměpanských majitelů (markrabata Jan Jindich a Jošt) a nabízí tak doklad o nárocích vysoké šlechty (nobility) na pohodlí a vzhled loveckého či příležitostného sídla jejich dvoru. Z hlediska současného využití nabízí Cimburk seznámení s jeho architektonickým a historickým vývojem v podobě prohlídek po bezpečných částech hradu, určených pro širokou veřejnost. Stejně tak je dějištěm různých kulturních akcí. Hrad je součástí rozsáhlého ekosystému chřibského přírodního parku, kde se uplatňuje jako zajímavá krajinná dominanta.
Hrad spravuje POLYPEJE – spolek pro obnovu a využití historických památek.
Cílem tohoto spolku je zabránit dalšímu rozpadu hradu a obnovit vybrané části. Spolek počítá se statickým zajištěním objektu a náznakovou rekonstrukcí některých architektonických detailů. Na záchraně hradu Cimburka spolupracuje spolek Polypeje s Národním památkovým ústavem a Fakultou architektury VUT V Brně.
Chcete-li přispět na obnovu této architektonické památky, můžete tak učinit na konto: 112641750/0300. Děkujeme.
Pro motoristy
po příjezdu do Koryčan odbočte u kostela a vydejte se směrem na Vřesovice. V polovině cesty potkáte parkoviště „U Křížku“ , kde můžete vaše vozidlo zaparkovat.
Prosíme návštěvníky, aby na hrad nejezdili kolem koryčanské přehrady, neboť pod hradem je parkování zakázáno. Zároveň motoristy upozorňujeme, že do lesa je vjezd zakázán.
Pro pěší
z Koryčan vede cesta po zelené značce přes Vršavu, nebo lze jít z Koryčan kolem autoservisu a přehrady pod hrad a po lesní cestě dorazíte na místo.
základní – 70 Kč
snížené – 50 Kč
děti do 15 let – 30 Kč
děti do 6 let – zdarma